Esenciální oleje jsou tzv. hydrofobní látky, což v překladu znamená, že se odpuzují s vodou.
Jak to tedy ale udělat, když si chci namíchat třeba parfém nebo si udělat aromakoupel s esenciálními oleji? Je to jednoduché. Stačí přidat nějaký emulgátor nebo rozpouštědlo a tekutina se s esenciálními oleji nádherně spojí…
Začneme s aromakoupelí. Pokud nakapete esenciální olej přímo do lázně, bude plavat na povrchu a hrozí zde nebezpečí, že přijde do kontaktu přímo s kůží. Některé esenciální oleje obsahují tzv. horké složky (např. hřebíček, skořice apod.) a neředěné mohou podráždit lidskou pokožku. Pokud ale smícháte esenciální olej s olejem nosným, což může být jakýkoliv olej, který doma máte (např. kokosový, olivový, arganový, jojobový apod.), rázem se koncentrace esence sníží. Takto namíchanou směs ještě doporučuji dolít vysokoprocentní smetanou a nalít do připravené lázně.
Při přípravě parfému, ať již do rollonku nebo do sprejové lahvičky, doporučuji použít buď vysokoprocentní organický alkohol nebo tzv. solubol. Esenciální oleje nakapete do připravené lahvičky, dolijete emulgátorem nebo ředidlem (je to jedno, výsledek je stejný) a dolijete například květovo nebo destilovanou vodou. Takto vám vznikne krásná směs s propojenými složkami.
A ještě jedna poznámka. Esenciální olej má svůj název právě z důvodu, že se jako olej chová. Tedy plave na hladině vody. Nikoliv však, že by byl mastný. Ve chvíli, kdy je váš esenciální olej mastný, již se jedná o směs naředěnou jinými složkami, proto při nákupu esenciálních olejů vybírejte vždy ideálně přímo výrobce nebo prověřené obchody, kde máte jistotu, že dostanete přesně to, za co platíte.
Chcete vidět, jak se oleje pančují? Koukněte zde